Hydrodigit-vesimittareiden yhteysongelma ja korjaustoimenpiteet


Kesäkuussa huomattiin että huhti- toukokuun aikana n. 400 kpl B-metersin hydrodigit-mallin vesimittareita oli lopettanut lukemien lähettämisen. Suomessa B-metersin mittareita myyvä Koka ilmoitti kesäkuussa, että mittareissa oli havaittu virhe, joka aiheutti yhteyden katkeamisen ja esti lukemien lähettämisen. Tämä virhe koski kaikkia kyseisen mallin mittareita. Koka ja mittarivalmistaja B-meters aloittivat välittömästi vian selvittämisen ja ratkaisujen etsimisen.

Syyskuussa tilannepäivityksessä kerrottiin, että mittarit saataisiin väliaikaisesti toimimaan uudelleen käymällä jokaisen mittarin luona ja resetoimalla niiden LoRa-radio. Tämä toimenpide ei kuitenkaan ollut pysyvä ratkaisu, sillä mittarit todennäköisesti lopettaisivat lukemien lähettämisen uudelleen ajan kuluessa. Tuolloin ongelman tarkkaa syytä ei ollut vielä selvitetty.

Marraskuussa saatiin merkittävä edistysaskel, kun vian juurisyy saatiin selvitettyä ja korjausratkaisu löydettiin. Korjauksen toteuttaminen edellyttää, että jokaisen mittarin luona käydään ja mittariin kiinnitetään lisälaite, joka estää vian uusiutumisen. Korjaustyöt on tarkoitus aloittaa maalis-huhtikuun aikana, ja tarkempi aikataulu korjausten toteuttamisesta sovitaan helmikuun alussa.

Kymen Vesi ja yhteistyökumppanit pyrkivät varmistamaan, että korjaustyöt etenevät suunnitellusti ja häiriöt vesimittareiden toiminnassa saadaan minimoitua. Asiakkaita tiedotetaan tilanteen etenemisestä ja korjausten aikataulusta.

Lisätietoja:
Vesimittariasiat
Kehitysinsinööri
Juho Horto
p. 040 514 4146 tai juho.horto(a)kymenvesi.fi