Kesätöissä Kymen Vedellä: asiakassihteeri Katariina


Kesällä 2025 Kymen Vedellä työskentelee kesätyöntekijöitä jätevedenpuhdistamolla- ja pumppaamolla, verkostossa putkiasentajaharjoittelijana, sekä asiakaspalvelussa.

Tässä jutussa kokemuksistaan kertoo Katariina, joka on kesätöissä Malmingilla asiakaspalvelussa.

”Olen Katariina Talo ja toimin kesän ajan asiakassihteerinä Kymen Veden asiakaspalvelussa. Aloitin työskentelyn toukokuun alussa, joten tällä hetkellä olen vasta opettelemassa vesihuoltoalan saloja.”

Katariina hoitaa asiakaspalvelutehtäviä puhelimitse sekä muissa kanavissa, huolehtii asiakastietojärjestelmän ylläpidosta ja hoitaa arkistointiin liittyviä tehtäviä. Katariina kertoo, että asiakaspalveluun tulee kysymyksiä laidasta laitaan ja asiakaspalvelussa asiakkaat täytyy osata ohjata oikean henkilön juttusille.

”Tradenomin sekä merkonomin opinnot ovat antaneet hyvän pohjan työn tekemiseen. Tärkeimpiä työssä tarvittavia taitoja ovat mielestäni asiakaspalveluhenkisyys, sekä kyky hahmottaa kokonaisuuksia. Myös hyvät tietotekniset taidot sujuvoittavat työn tekemistä. Parasta työssäni on monipuolisuus, varsinkin näin kesätyöntekijänä joka päivä opin uusia asioita ja se sopii minulle oikein hyvin. Myös kollegoiden työskentelyä on mukava seurata ja ottaa oppia heiltä.”